Jakie formalności przy zakupie auta używanego?

Zakup samochodu wiąże się bez wątpienia z określonymi przepisami, z określonymi koniecznymi do spełnienia wymogami. Owe formalności mogą być oczywiście bardzo różne i są one uzależnione od bardzo wielu różnych czynników. Można powiedzieć, że największa ilość formalności czeka nas w sytuacji, gdy kupujemy samochód pochodzący spoza granic naszego kraju. Tutaj oprócz podstawowych formalności, o których nieco później, musimy dokonać opłaty akcyzy, opłaty recyklingowej, opłaty związanej z przetłumaczeniem wszystkich ważnych dokumentów. Mowa w tym miejscu o konieczności wykonania tłumaczenia przysięgłego, ponieważ tak stanowią polskie przepisy. Jeśli mowa o zakupie samochodu użytkowanego i zarejestrowanego w naszym kraju, czeka nas nieco mniej formalności, a tym samym również nieco mniej kosztów.

Umowa zakupu auta używanego

Na pewno ważnym aspektem jest sporządzenie stosownej umowy, w której powinny być zawarte wszelkie dane nabywcy, zbywcy pojazdu, cena jak również wszelkie ważne dane dotyczące pojazdu.

Pobierz Edytowalną Umowę Kupna Sprzedaży:

Umowa kupna sprzedaży Samochodu

Edytowalna umowa kupna sprzedaży samochodu

Rejestracja, ubezpieczenie, podatki przy zakupie samochodu używanego

Poza umową pomiędzy stronami transakcji, ważnym elementem jest to, aby dokonać rejestracji auta we właściwym wydziale komunikacji. Nie możemy także zapomnieć o konieczności zawarcia umowy ubezpieczenia na zakupiony samochód, a poza tym również ważnym elementem jest to, aby dokonać opłaty podatku od zakupu samochodu. Tą ostatnią formalność załatwiamy oczywiście we właściwym Urzędzie Skarbowym. Jak widać, przy zakupie samochodu używanego mamy do czynienia z dosyć sporą ilością formalności do spełnienia, koniecznych do spełnienia.
Zanim więc przystąpimy do zakupu używanego pojazdu, niezależnie od tego, z jakiego źródła korzystamy, powinniśmy zasięgnąć właściwej wiedzy na temat tego, co jesteśmy zobligowani wykonać, jakie obowiązki kładą na nas przepisy prawa. Nie jest zatem tak, że zakup używanego samochodu to tylko przyjemność, ale to bardzo konkretne przepisy, które musimy spełnić. Oczywiście z drugiej strony musimy również wskazać na to, że przed zakupem samochodu musimy także zwrócić uwagę na jego stan techniczny.